Puhas keskkond on meie õnn ja rõõm!

Just nagu Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, juhindub ka Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu ellujäämise kunstidest. See tähendab, et kõik meie sündmused ja tegevused on korraldatud keskkonnahoidlikult ning kättesaadavad erinevate vajadustega inimestele. Peonädala jooksul saavad laulu- ja tantsupeolised katsetada keskkonda hoidvaid valikuid jalgsi ja rattaga liikumisest korduskasutuseni, millest võivad tulevikus kujuneda harjumused, mis innustavad ka teisi!

Korduskasutus on moes

Keegi ei taha olla ühekordne ning õnneks ka ei pea!

Meie esinejad kasutavad toidutelgis korduskasutatavaid nõusid ja söögiriistu, mis lähevad pärast söömist otse pessu ja on siis valmis uue toidukorra serveerimiseks. Esinejate alal ei pea nõude eest maksma pandiraha, sest toidutelgis kasutatud nõud tagastatakse kohe pärast söömist.

Külastajatele mõeldud laulu- ja tantsupeo kaubandusalal lisandub igale toidule ja joogile pant 2€. Pandiraha kehtib iga taldriku, kausi ja joogitopsi kohta. Ka söögiriistad (noad, kahvlid, lusikad) on korduskasutatavad, kuid nende eest panti ei küsita. Pandiraha saab tagasi, kui viid nõud ja söögiriistad lähimasse pandinõude tagastuspunkti, mis on alal lihtsasti leitav.

Kraanivesi maitseb hästi

Kraanivesi maitseb Tartus paremini kui pudelivesi ning on jätkuvalt suurepärase kvaliteediga. Nii laulu- kui tantsupeol on kraanivesi igal ajal mugavalt kättesaadav, tuleb lihtsalt oma joogipudel kaasa haarata! Jälgi sedagi, et jood palava ilmaga piisavalt vett ning aitad sõpra, kui tal on pudel koju ununenud.

Joogikraanide täpsed asukohad leiad peonädala lähenedes meie rohekaardilt.

Kogume jäätmeid liigiti

Liigiti kogutud jäätmed (va segaolmejäätmed) on ressurss, mida saame kasutada millegi uue ja kasuliku tootmiseks. Peame tähtsaks, et laulu- ja tantsupeo nädala jooksul tekib võimalikult vähe kasutut prügi, millest midagi teha ei saa, ning oleme hoolsa sorteerimisega eeskujuks paljudele. Sestap koguvad jäätmeid liigiti nii peo korraldajad ja kauplejad kui ka meie esinejad ja publik.

Laulu- ja tantsupeol kogume eraldi biojäätmeid (järelejäänud toit, salvrätid jms), pakendeid (jäätisepaber, krõpsu- ja pähklipakk jms), panditaarat (kõik pandimärgisega purgid-pudelid) ja segaolmejäätmeid (kõik muu, mis eelmistesse liikidesse ei sobi). Õige jäätmekonteineri tunned ära värvilise sildi järgi. Lisaks toimetavad kogu peonädala ringi meie rohesaadikud, kes on igal sammul toeks ja teavad täpselt, kuhu mis liiki jääde panna.

Liikumine teeb head

Päike ja lühikesed vahemaad lausa kutsuvad jalgsi liikuma. Kui aega peole jõudmiseks on vähem, soovitame transpordiks kasutada linnaliinibussi või rattaringluse ratast – nii jõuad kohale kõige tempokamalt ning teed head nii endale kui keskkonnale.

22. juunil ootab kergliiklejaid laululava ülemise sissekäigu juures (Laulupeo puiesteel) täiendav rattaparkla. Rattaparklasse saab jätta nii isiklikku ratast kui linnarattaid ja sealsel parkimiskorraldusel hoiab silma peal meie vabatahtlik. Parkla on avatud ka päev varem, 21. juunil, ent siis seal parkimiskorraldust ja järelevalvet ei ole. Bolti tõukerattaid tuleb parkida vastavalt rakenduses ette nähtud tingimustele.

Laulu- ja tantsupeolised saavad 10.-22. juunil osaleja käepaela ettenäitamisel linnaliinibussides tasuta sõita.

Linnarataste parklad laululava vahetus ümbruses: Tähtvere spordipark, J. Hurda, Torni, ja EMÜ spordihoone.

Ka valvega käruparkla asub laululava ülemise sissekäigu vahetus läheduses. Käruparklasse sisenedes märgistame käru numbriga, mille järgi leiad käru peo lõppedes taas üles.

Autode parkimiskohtade arv laululava vahetus ümbruses on piiratud ning esinejatel ja publikul ei ole võimalik kasutada laululava alumist parklat. Seetõttu soovitame kindlasti varuda peole tulemiseks tavapärasest rohkem aega ja valida võimalusel teised liikumisviisid.

Mida me veel keskkonna heaks teeme?

– Meie meenete valik on väike ja praktiline ning lähtub põhimõttest, et laulu- ja tantsupeolised tahaks meeneid kasutada ka pärast peonädala lõppu. Meenete hulgast leiad pusa, kahes värvis T-särgi, märgi, kahe kujundusega sokid ja hea mahutavusega riidest koti.

– Materjali ja inventari hankides oleme võimalikult säästlikud ning taaskasutame juba olemasolevat. Ühekordseid kaunistusi ja dekoratsioone peonädalaks eraldi ei soetata.

– Vähendame trükitud materjalide hulka (laulikud, tantsukirjeldused jms) ja eelistame võimalusel digitaalseid lahendusi.

– Kauplejatel soovitame menüüs pakkuda vähemalt ühe taimse toidu, et häid maitseid jaguks ka neile, kes eelistavad lihavaba toidukorda. Lisaks peavad toitlustajate väikepakendid (burgeriümbris jne) olema komposteeritavad ja sobima biojäätmetesse.

– Kaardistame laulu- ja tantsupeo nädala tegevuste mõju ning jagame peonädala lõppedes tulemusi ka avalikkusega.

Tartu laulu ja tantsupidu 2024 ketlinlaats autovabadusepst 9 10
Foto: Ketlin Lääts
Tartu laulu ja tantsupidu 2024 20230630 mana kaasik avp 69
Foto: Mana Kaasik